Garancia doručenia do Vianoc pri objednávkach prijatých do 18.12. 10:00

Spracovanie arónie

Plantáže arónie v Nemecku

Bobule arónie sú malé, guľaté a plné cenných živín, no predovšetkým nenáročné na pestovanie. Stále viac záhradkárov si pestuje malé plody arónie vo svojich záhradách. Existuje mnoho spôsobov, ako spracovať bobule arónie. V našej ponuke je najchutnejším produktom práve jemná šťava arónie vom Langlebenhof. Nechajte sa nami inšpirovať a zistite, ako môžete svoje bobule arónie spracovať a vychutnať si ich mimoriadne chutným spôsobom.

Spracovanie plodov arónie: Takto chutí arónia

Mnoho ľudí sa pri prvom ochutnaní bobúľ arónie trochu zaškerí. Na kyslú chuť si treba zvyknúť.

Arónia čiernoplodá je plná cenných vitamínov a živín. Ak vyskúšate našu šťavu z arónie vom Langlebenhof, všimnete si, že chutí oveľa jemnejšie, ako ste zvyknutí z bobúľ. Ale ako to docielili? Veľmi jednoducho: plody arónie sú zmrazené na -17 °C.

Náš tip: aby zostali dobré živiny čo najviac koncentrované, tak bobule arónie zmrazte ihneď po zbere, a tak si bobule môžete postupne spracovať. Úroda bobúľ arónie je veľmi bohatá, takže jesť by ste ich aj tak nestíhali. Bobule arónie vydržia v mrazničke niekoľko mesiacov, môžete ich po troškách použiť a vybrať z mrazničky napríklad na ranné müsli alebo smoothies.

Cenné tipy na spracovanie plodov arónie

Tip na spracovanie 1: Vysušte si bobule arónie

Okrem zamrazenia existuje aj iný spôsob ako predĺžiť životnosť bobúľ, a tým je sušenie. Domorodci zo Severnej Ameriky, odkiaľ bobule arónie pôvodne pochádzajú, ich takto konzervovali a jedli ich aj ako zásoby na cesty. Navyše sušené bobule arónie vydržia aj cez zimu.

Sušené bobule môžete zamiešať aj do müsli, rôznych koláčov alebo ako náhradu hrozienok. V každom prípade, zo sušených plodov arónie sa dá vyrobiť veľa. V našom blogu sme napísali článok vysvetľujúci, ako sušiť aróniu.

Tip na spracovanie 2: Vyrobte si vlastnú šťavu z arónie

Zdravé bobule môžete nielen jesť, ale aj piť. Šťavu z arónie bez pridaných konzervačných látok si môžete kúpiť tu. Ak si chcete vyrobiť vlastnú šťavu z arónie, je potrebné zvážiť niekoľko vecí:
  • Vytrieďte nahnité, scvrknuté alebo prezreté bobule, pretože čím kvalitnejšie sú bobule, tým lepšia bude šťava.
  • Plody arónie silno farbia, preto je vhodné nosiť rukavice a zásteru.
  • Ak nemáte odšťavovač, môžete použiť aj veľký hrniec s objemom aspoň 3 litre.
  • Používajte iba sterilizované fľaše, aby vám šťava dlho vydržala.

V našom blogu sme pre vás napísali užitočný článok o tom, ako odšťaviť bobule arónie.